תחבורה חכמה ידידותית לסביבה

משבר האקלים מגיע לשיאים שלא נראו כמותם עד כה בהיסטוריה האנושית, ואחד הגורמים המרכזיים לכך הוא ענף התחבורה. בישראל לכל משפחה יש בממוצע רכב וחצי, ובכל יום עולים מיליוני רכבים לכבישים, יוצרים עומסים בתנועה ומזהמים את האוויר. יש צורך לצמצם את מספרם בצורה משמעותית, לשם כך נדרש לעבור לשירותי תחבורה חכמה.

ענף התחבורה הוא בין המזהמים ביותר 

האוויר שאנו נושמים הולך ומזדהם כתוצאה מהמפעל האנושי שפולט כמויות עצומות של פחמן דו חמצני. אחת התעשיות המזהמות ביותר היא תעשיית התחבורה, הכוללת את כל אותם רכבי הדלק הפרטיים שאנו רואים מדי יום ביומו בכבישים הראשיים, בערים הגדולות, בסמטאות ובשכונות. הם תורמים במידה רבה לשינויי האקלים הקיצוניים ברחבי העולם, והשלכותיהם על התשתיות והחברה.

בישראל כשלעצמה יש כ-3.5 מיליון רכבים, אליהם נוספים מאות אלפים בכל שנה ועולים על כבישי הארץ והדבר נותן את אותותיו בכל הקשור למשבר האקלים. כי ככל שיש יותר מכוניות שנוסעות יחד באותו מסלול – הכבישים מתמלאים עד אפס מקום והתנועה הופכת לסטטית. רכבים רבים עומדים במקום זמן רב במצב פעיל, שורפים יותר דלק, פולטים יותר גזי חממה ופחמן דו חמצני לאוויר מאשר בנסיעה רציפה.

נסיעה ירוקה

בכל יום מיליוני אזרחים פוקדים את כבישי הארץ, עליהם הם עשויים להעביר שעות רבות במצטבר בדרכם למקום העבודה וממנו חזרה לביתם בשעות העומס של הבוקר ושל אחר הצהריים. שהותם הרבה בדרכים מסכנת את העוברים ושבים ששואפים את הגזים הרעילים הנפלטים מאגזוז מכוניתם.

על מנת להפחית את זיהום האוויר בצורה משמעותית, יש צורך ממשי בצמצום מספר כלי הרכב בדרכים ואחת הדרכים היעילות ביותר לעשות זאת, היא לאמץ מודל תחבורה חכמה. כך למשל חברת RYDE הפועלת כבר מעל לעשור לקידום הנושא, הרימה את הכפפה ויצרה מערכת לניהול שירותי הסעות עובדים לחברות וארגונים שמאפשרת פיקוח מלא על התנהלות רכבי הארגון, כולל צפייה בנסיעות בזמן אמת ושינוי המסלולים בצורה דינאמית.

ניתן להפיק את מלוא התועלת מכלי הרכב הנבחרים למטרת השינוע: לקבוע כמה רכבים מומלץ לשנע בכל בוקר בהתבסס על פרופיל עובדי הארגון, ותנאי השטח באזורים נבחרים, להתאים מסלולים ייעודיים שמאפשרים לקצר את הדרכים לעבודה, ולמלא אותם בתפוסה של עד 70%. כתוצאה מכך הארגון מסוגל להפחית את כמות הרכבים על הכבישים, ובהתאם לכך גם את גזי החממה הנפלטים לאטמוספירה, בקנה מידה עצום בטווח הארוך: עד 5,500 טון של פחמן דו חמצני בשנה.

הפלטפורמה של RYDE מתעדת את כל הנסיעות והחשבוניות של רכבי האיגום של הארגון. היא מרכזת אותם בצורה מסודרת ופשוטה שמאפשרת להפיק דוחות בקלות ולשלוח לספקים את הנתונים ביעילות, מבלי לבזבז נייר או משאבים נוספים. נכון להיום, מעל 200 חברות מובילות בארץ, ביניהן דיוטי פרי, הבנק הבינלאומי,  אלביט, מהוות חלק בלתי נפרד מהמשפחה של RYDE  ועוזרות לשמור על אוויר נקי יותר עבור כולנו.

אהבתם את הכתבה? נשמח שתשתפו LinkdIn