הסעות עובדים – המדריך המלא לשנת 2022

שגרת העבודה המודרנית היא תובענית יותר מאי פעם: שעות העבודה הרבות, הדרישה לעמידה ביעדים צפופים תוך הפגנת גמישות ויכולת הסתגלות לשינויים בהיקף העבודה, במבנה הצוות או תחומי האחריות האישיים של העובד. לצד אלו יש פרמטר נוסף שלא ניתן להתעלם ממנו – נסיעות ממושכות הלוך חזור – שמאריכות משמעותית את יום העבודה ומובילות אט אט לשחיקה. 

בעיית התחבורה והשפעותיה על שוק העבודה

יום עבודה ממוצע מתחיל ב9:00 בבוקר, אך העובדים בתעשיות השונות נמצאים בדרכים עוד מ-7:30, לכל הפחות – נוסעים ברכב חברה, ברכב הפרטי או בתחבורה הציבורית בתקווה לדלג על עומסי התנועה ולהגיע בזמן. אך ככל שיותר אנשים מקדימים את עלייתם לכבישים, כך הם גם מקדימים את הפקקים. 

לצערנו הרב, הציבור כבר רגיל לעומסי התנועה הקשים. העיכובים וההזדחלות האיטית בבקרים ובשעות אחר הצהריים כבר מרגישים טבעיים. כל שינוי ולו הקטן ביותר במזג האוויר, מזמן את כל המכוניות לעלות יחד על הכביש (הדבר נכון במיוחד בעונת החורף כשהגשם יורד והכבישים חלקים). כל כך התרגלנו עד ששכחנו שמדובר בבעיה, במצב לא תקין. 

עומסים לא רק גורמים לעיכובים (שבסופו של יום עולים כסף לחברות וארגונים) אלא מובילים לא פעם לתאונות דרכים – נהגים רבים מצטופפים יחדיו באותו נתיב, עייפים ושחוקים מנסיעה מונוטונית כך שהריכוז בנהיגה הוא לא מיטבי. עומסי התנועה משפיעים לא רק על איכות הנהיגה אלא על ביצועה, אופן תפעול הרכב. המהלכים שיש לבצע כדי לעבור בין נתיבים, לשמור מרחק, להקפיד על מהירות סבירה – הם הרבה יותר מורכבים ומאתגרים ליישום, מה שמגדיל את הסיכויים להיתקלויות מסוגים שונים עם משתמשי דרך אחרים. 

מצוקת התחבורה יוצרת אפקט כדור שלג קטלני שפוגע בסופו של דבר בחברות ובארגונים עצמם. כשהעובדים נאלצים לצאת מוקדם מהרגיל מבתיהם ולזחול בפקקים, הם מגיעים למקום העבודה באפיסת כוחות, חסרי מוטיבציה, התפקוד שלהם נפגע ואיתו היכולת לספק שירות איכותי ללקוחות החברה, מה שבטווח הארוך עלול לגרום לנטישה של קליינטים ופגיעה במוניטין החברה. 

יתרה מזאת, המצב גורם למעסיקים לפספס כוח אדם איכותי ומוכשר שיכול להצטרף לשורותיהם ולסייע לחברה לפרוח ולשגשג. ההסבר הפשוט לכך הוא שאחד השיקולים המרכזיים כיום בהעדפת מקום עבודה אחד על פני אחר הוא עניין התחבורה, עד כמה היא מאפשרת גישה קלה ונוחה למקום העבודה, מצמצמת את המרחקים בין הבית למשרד. באופן הזה, גם אם חברה או ארגון יציעו הטבות מיוחדות, תנאים מעולים ושכר מרשים, עובדים רבים יתפספו בדרך אם לא תהיה להם דרך נוחה להגיע ולהתייצב במשרד בזמן.

מהפכה בתחום הסעות העובדים

מציאות התחבורה העגומה הובילה ארגונים וחברות רבות לפנות לשירותי הסעות עובדים, במטרה לספק לכוח האדם שלהן אפיק הגעה נוח יותר, שיצמצם את המרחקים בין הבית למשרד, ויאפשר איזון טוב יותר בין שגרת העבודה לחיים הפרטיים. שירותי הסעות ראו עלייה בביקוש בשניםה אחרונות שכן הם מאפשרים לעובדים רבים להתרווח, להקדיש את הנסיעה למנוחה לפני יום העבודה, להשלמת משימות שהצטברו מימים קודמים, האזנה למוזיקה, גלישה ברשתות החברותיות ויצירת חברויות עם שותפים אחרים לדרך. 

אנחנו ב-RYDE מספקים פתרונות תחבורה חכמה ושיתופית כבר למעלה מעשור – מערכת אופטימיזציה לניהול היסעים המיושמת כיום ב-200 חברות וארגוני מפתח במשק הישראלי, שכעת מנהלות את מערך ההיסעים שלהן בצורה מתוחכמת, פשוטה ומותאמת אישית לצרכים והמדיניות שלהם. 

קבוצת יוניון בחרה ב-RYDE כחוד החנית של הקבוצה בתחום התחבורה החכמה, עם מטרה אחת ברורה – להילחם בעומסי התנועה והשלכותיהם, לצמצם אותם עד כמה שניתן. 

עם פתרונות האופטימיזציה לשדרוג מערך ההיסעים, היא פועלת למען הפחתת כלי הרכב בכבישים. ככל שיותר אנשים יגיעו למקום העבודה בהסעה מאורגנת, כך פחות מכוניות ייסעו בכבישים בכל יום, כתוצאה מכך תיווצר פחות צפיפות ויהיה ניתן להגיע ממקום למקום בקלות ומהירות רבה יותר.  

התוכנה שלנו הינה החוליה המקשרת בין הארגון שלכם לחברת ההסעות – בעזרתה ניתן להתנהל ביעילות מיטבית מול שירותי הסעות עובדים – לתעד בתוכנה את פרטי הנסיעות והנוסעים, להפיק בקלות את כל הקבלות והחשבוניות על הנסיעות, ולשלוח אותן באופן ישיר אל מנהל ההיסעים ואל חברת ההסעות.   

פתרון מעולה לעובדים שגרים רחוק

ארגונים רבים ממוקמים במרכזי ערים כמו נתניה, הרצליה או חיפה ומארג העובדים עשוי לכלול מן הראוי עובדים מהעיר והאזורים הסמוכים אך כמעט תמיד ישנם עובדים שמגיעים לעבודה מרחוק. מגמה זו ניכרת באופן בולט בעולם ההייטק, שכן רוב חברות ההייטק ממוקמות נכון לרגעים אלו באזור המרכז – הסיבה לכך היא שמרבית לקוחות החברות הללו ממוקמות אף הן במרכז, כך שמדובר במהלך אסטרטגי. אנשים איכותיים מהפריפריה מזהים את הפוטנציאל התעסוקתי הגדול באזורים אלו ומוכנים "להקריב" מזמנם כדי לעבוד בתחום אותו למדו והתמקצעו בו תקופה ארוכה. גם אם זה אומר לבלות שעות רבות בדרכים בכל יום.

במקום לאלץ אותם לאלתר דרכי הגעה עם אוטובוסים, רכבות או לנסוע ברכב הפרטי עשרות קילומטרים בפקקים, הארגון יכול לספק להם פתרון הגעה פשוט וקל, ללא כל מאמץ – באמצעות מערכת האופטימיזציה של RYDE. מנהלי הארגון יוכלו להזין במערכת את פרטי העובדים שמגיעים מרחוק, ולארגן להם הסעות – שיקחו אותם מביתם או מנקודה אחרת שנוח ופשוט להם להגיע אליה (נגיד תחנת הרכבת בעירם, הכניסה ליישוב או מסוף אוטובוסים סמוך למקום מגוריהם). ניתן להתאים את סוג הרכב וגודלו לכמות הנוסעים הנתונה בכל יום וכך לספק לעובדים שגרים רחוק ערך מוסף לעבודתם בארגון.

הסעות עובדים מקדמות חיסכון במשאבים

בשקט בשקט, מתחת לפני השטח RYDE מקיימת רשת תחבורה חכמה שנמתחת לכל קצוות הארץ, יוצרת מהפך חשוב והכרחי בענף התחבורה המקומי, שכפי שציינו קודם לכן – זקוק לשינוי ממשי. קצת מספרים לצורך פרספקטיבה – RYDE מסיעה מעל 80,000 עובדים בכל יום, 3 מיליון הסעות בשנה. סך הסעות עובדים השנתי עומד על תקציב של 165 מיליון דולר. 

בהטמעת מערכת האופטימיזציה האינטראקטיבית של RYDE, חברות וארגונים יכולים לחסוך סכומים ומשאבים רבים שעד כה היו מנותבים למערך ההיסעים, וכעת ניתן להשקיע אותם בפרמטרים אחרים כמו שיפוץ המשרדים, הכנסת ציוד טכנולוגי משוכלל יותר לסביבת העבודה, הרחבת מחלקות או תכנון ימי כיף לעובדים. זאת מכיוון שהמערכת מאפשרת לקבוע את כמות הרכבים שיוצאים לאיסוף בכל פעם, גם כאשר עובדים מול חברת הסעות חיצונית, וכתוצאה מכך – הארגון יכול לצמצם עד 30% מעלויות הפעלת המערך, הכוללות: דלק, ביטוחים לרכבי החברה, טיפולים, והקצאת מקומות חניה – נתון זה מתורגם לעשרות מיליוני דולרים בשנה.

עד כה RYDE רשמה לזכותה מספר הישגים משמעותיים, הדוגמה העדכנית ביותר – אירועי המכביה ה-21 שהתקיימו בקיץ האחרון. RYDE הייתה אמונה על שינוע אלפי הספורטאים שהגיעו להשתתף. במשך השבועיים בהם התקיימו המשחקים, היא הוציאה 200 אוטובוסים, איתם ביצעה 3,500 הסעות ל-1,000 קבוצות של ספורטאים – לאתרי תיירות, למלונות, המגרשים ועוד. מערכת האופטימיזציה שייכה כל ספורטאי למלון בהתאם לקבוצה בה הוא משחק או ענף הספורט בו הוא מתמחה. 

להזמין הסעה לעובדים בלחיצת כפתור

מלבד היתרון הכלכלי המובהק, התחבורה השיתופית תורמת לרווחת העובדים בחברה, כי הודות למערכת האופטימיזציה של RYDE ניתן להזמין נסיעות לעובדים בלחיצת כפתור ולתכנן מסלול נסיעה ישיר,  מסלול נסיעה לפי כתובות או מסלול רב נקודתי שעובר בכמה מקטעים בדרך לאסוף את העובדים למשרד או לפגישת העסקים הבאה, באמצעות הצבת גדר גיאוגרפית סביב אזורי הפעילות של הארגון, הדרכים בהן מתבצעות מרבית הנסיעות השגרתיות. 

המערכת פועלת באמצעות אלגוריתם שיודע לבנות מסלולים דינמיים בהתבסס על תנאי הדרך בכבישים או הנתיבים בהם מעוניינים לנסוע: מזג האוויר, כמות משתמשי הדרך בנתיב נתון, מצב הכביש. מה גם שאת המסלולים ניתן לשנות בזמן אמת, תוך כדי הנסיעה, שכן מנהל ההיסעים יכול לעקוב אחר הרכבים באפליקציה ולראות האם מתקרבים לצוואר בקבוק או דרך חסומה ולעזור להם לחפש דרכים חלופיות כדי להתחמק מהם באלגנטיות. 

הסעות עובדים – ביקוש רב בחברות ההייטק

RYDE מכוונת למכלול החברות והארגונים במשק, אך בשנתיים האחרונות הביקוש לשירותיה הגיע יותר ויותר מכיוון חברות ההייטק באזור גוש דן. לחברות הייטק הממוקמות בערים כמו רמת גן, גבעתיים, תל אביב או בת ים יש צרכים תחבורתיים מורכבים, הן בשל נתיבי התנועה הפקוקים והן בשל אופי העבודה –  פגישות עסקים, נסיעות לנמל התעופה, ערבי חברה. 

אתגרים אלו התעצמו לנוכח המציאות החדשה שאנו עדים לה בעקבות מגפת הקורונה – מסגרת עבודה היברידית, כלומר עבודה המתבצעת מספר ימים (לרוב שניים או שלושה) מהבית והיתר ממשרדי החברה. כל חברה קובעת על פי שיקוליה ונהליה את הימים בהם העובדים יהיו מהבית ובהם יגיעו למשרד. כך למשל תהיה חברה שתקבע כי הימים בהם עובדים מהבית הם שני וחמישי ובחברה אחרת הימים יהיו ראשון ורביעי. לעיתים חלוקת הימים משתנה בין עובדי מחלקות שונות באותה החברה. 

הדבר מוליד צרכי ניידות ייחודיים הזקוקים למענה מיטבי. בעזרת פלטפורמת ניהול ההיסעים של RYDE ניתן להזין במערכת את העובדים שמגיעים למשרד בימים X לצד העובדים המגיעים בימי Y ולארגן להם הסעות – לשריין שאטל או מיניבוס מחברת ההסעות המתאימה או לחילופין להשמיש את רכבי החברה, להפוך אותם לשיתופיים. 

הסעות עובדים לשדה התעופה

מרבית החברות הגדולות במשק הן גלובליות, עובדות עם השוק הבינלאומי בתחומן. אי לכך העובדים והמנהלים מוצאים עצמם לעיתים תכופות בפגישות עסקים מעבר לים. כדי להרחיב את הפעילות של הארגון לציבור לקוחות חדש, להשיק מוצר, להשתתף בכנס, לפתוח שלוחה חדשה במדינת יעד מסוימת או להדק את הקשרים עם הקליינטורה הקיימת.

הסעות עובדים לשדה התעופה מהוות אתגר גדול מבחינת הזמנים – לא פעם צריך להוציא הסעה באישון לילה או לפנות בוקר. הדבר דורש קביעת נקודת מפגש נוחה להגעה לכולם, להוציא רכב או מספר רכבים שיספיק לכמות העובדים שיוצאת לטיסה ועוד. 

עם RYDE ניתן לתכנן את מכלול האספקטים של הסעות עובדים בלחיצת כפתור קטנה, להזין את כמות הנוסעים המתוכננת בהסעת עובדים רצויה, הפרופיל של אותם נוסעים והמערכת מתאימה באופן אוטומטי את הרכב או מספר הרכבים הנחוץ תוך דקות. ניתן לערוך את פרטי הנסיעה בכל עת ולהימנע מבלת"מים, והפתעות שיכולות להשפיע על ההסעה. לדוגמה – עובדים שנעדרים מהטיסה ברגע האחרון, כמות הנוסעים גדלה כי מוסיפים נציגים ממחלקה נוספת לטיסה, צורך לדחות את מועד הנסיעה בשל תנאי מזג אוויר מסוימים וכן הלאה. 

שאטלים חכמים

המערכת של RYDE מאפשרת להציע מערך של שאטלים חכמים On Demand ולאפשר שינוע כמות גדולה יותר של עובדים אל מקום העבודה, הטיול המחלקתי או כל אילוץ אחר של החברה. כך ניתן לחסוך בכמות כלי הרכב שמספקים לצורך הסעה, ליצור מערך הסעות עובדים שיתופי עם ארגונים שכנים שנמצאים על אותו ציר, ולהבטיח הסעה בתנאים נעימים ונוחים לכל העובדים.

שירותי הסעות עובדים – אמצעי תחבורה ידידותי לסביבה

מערכת ניהול ההיסעים של RYDE מסייעת בהפחתת פליטת הפחמן ב-5,500 טון בשנה. זאת מכיוון שהיא מאפשרת לפקח על כמות הנוסעים שעולים על כלי הרכב של הארגון בכל נסיעה. באופן הזה, ניתן למלא את הרכבים עד לתפוסה של 70%, כך שבמקום שכל אדם ינהג ברכב שלו לעבודה, מספר אנשים חולקים רכב וכך מצמצמים את כמויות הרכבים שנוסעים על הכבישים, וכתוצאה מכך את כמות גזי החממה שנפלטים לאוויר ומסכנים את בריאות הציבור בטווח הארוך.

באמצעות תכנון מסלולי נסיעה חכמים – מגלים את הדרכים המהירות והפשוטות ביותר להגיע ליעד, וכך מקצרים את זמני הנסיעה, כתוצאה מכך מצמצמים את כמויות גזי החממה הנפלטים ברגע נתון – שכן הנסיעה הופכת חלקה יותר, זורמת, נטולת הפרעות ועיכובים שגורמים לרכב להתגלגל לאיטו ולפלוט עוד ועוד גזים מזהמים. 

הסעות עובדים  – תופעה שהולכת ומתפשטת לכל המשק

הסעות עובדים הוא ענף שחווה צמיחה משמעותית בשנים האחרונות. תחילה בחברות ההייטק שהחלו לחפש פתרון להסיע את העובדים שלהם בבקרים ובשעות אחר הצהריים, ובהמשך הדרך עוד ועוד חברות החלו להבין את הצורך בהסעות, הפוטנציאל הגלום בו. לכן, המגמה התפשטה לחברות בענפים נוספים כמו צרכנות, ביטחון, רפואה ועוד. אמנם תחום הסעות העובדים עוד לא הפך לסטנדרט המקובל בכל החברות במשק אך ניתן לראות כיצד השירות הולך ומתרחב.

יותר ויותר ארגונים מגלים את יתרונותיו ותרומתו הנרחבת לארגון וסביבתו. אספקט נוסף של התופעה ניתן לראות בדמות חברות הסעות ותיקות שמרימות את ראשן לצד חברות הסעות צעירות שקמות ויחד הן מתחרות על לב הארגונים והחברות במשק. אנחנו ב-RYDE אמנם לא חברת הסעות אך אנו מספקים פתרונות טכנולוגיים, חכמים להסעות עובדים כבר למעלה מעשור. אנו מכירים את מפת תחום ההסעות לאורכה ורוחבה, יודעים מי השחקניות הפועלות בה ומה מייחד כל אחת מהן. אנחנו עובדים עם חברות ההסעות השונות בארץ, משתפים איתן פעולה כחלק מהשירות שאנו מציעים לחברות וארגונים.

תחבורה חכמה משנה את התמונה

חברת RYDE מסייעת לארגונים רבים לשדרג את מערך ההיסעים, לנצל את צי הרכב של החברה בצורה חכמה, חסכונית, ירוקה. וכמו גם להתנהל ביעילות מיטבית מול חברות הסעות עובדים בכל רחבי הארץ.

RYDE עובדת מול כל חברות ההיסעים בארץ והיא מכירה אותן על בוריין ברמת השירותים שהן מציעות, הרכבים (שאטלים, מיניבוסים), סוג ההסעות שהן מתמחות בהן וכיוצא בזה (הסעות תלמידים, הסעות קבוצות מטיילים, הסעות עובדים). בהתבסס על הצרכים והתנאים של הארגון מולו היא פועלת, היא מתאימה את חברת ההיסעים המומלצת, האחת שתענה עליהם בצורה המדויקת ביותר. 

יתרון מדהים נוסף של הפלטפורמה היא נסיעות On Demand – המנהלים והעובדים יכולים להגדיר במערכת האופטימיזציה פונקציות המשקפות העדפות או הגבלות מסוימות. למשל אם מוציאים הסעות עובדים לקבוצת עובדים מהציבור הדתי, ניתן לדאוג להסעה לנשים בנפרד וגברים בנפרד, או לחילופין לחלק את ההסעות לשכבות גיל – לארגן הסעת עובדים רק לעובדים בגילאי 28-40 וכן הלאה. 

את ההסעות ניתן להתאים לאילוצי העובדים השונים, לשנות את מיקום האיסוף והפיזור לפי הצורך, למשל יום אחד להזמין הסעה מתל אביב ויום אחר מחולון. אמנם אנו מתקינים את מערכת אופטימיזציה במחשבי הארגון במקום העבודה, אך מנהלים ועובדים יכולים לנהל את ההסעות הישר מהסמארטפון. בעזרת אפליקציית RYDE PASSENGER ניתן להזמין הסעות עד שבוע קדימה בראש שקט, לצפות בפרטי ההסעה, לערוך אותה (לדחות, לבטל, להקדים) ולקבל תזכורת כשהמועד שלה מתקרב. 

עוד יתרון מובהק של RYDE – אפשרות לבטל את ההסעה בלחיצת כפתור, מבלי לספוג את העלויות על גודל הרכב שהוזמן ועל כמות הנוסעים. בתוכנה החכמה של RYDE ניתן לבטל הסעות עובדים עד 5 דקות לפני המועד המתוכנן, או לשנות את היקפן והתוכנה תדע להציע רכבים חדשים בהתאם לפרטי הנסיעות העדכניות. 

RYDE מתמחה במתן פתרונות היסעים לחברות וארגונים גדולים שיש להם מערך היסעים משלהם, אך מה לגבי עסקים קטנים ומשפחתיים שלא מחזיקים בצי רכב? גם כאן RYDE  מציעה אלטרנטיבה יעילה וחסכונית. היא מצוותת את העובדים של העסק הקטן למסלול הסעות של ארגון גדול בקרבת מקום שאצלו היא הקימה מערך, כך שגם המשרד הקטן ביותר עם 2 או 5 עובדים יכול להסיע את העובדים שלו לעבודה ולהנות ממערך הסעים מתקדם וקיים.

בהתאם לכך, הסעות עובדים בצפון כמו גם הסעות עובדים במרכז הסואן והצפוף הופכות פשוטות, קצרות, נוחות ומהנות יותר. 

שאלות ותשובות בנושא הסעות עובדים

אנחנו מעוניינים להטמיע את המערכת של RYDE בארגון שלנו, כמה זמן נמשך התהליך?

התקנת מערכת האופטימיזציה החדשנית של RYDE עשויה לקחת שלושה שבועות בסך הכל. תחילה נפגשים עם נציגינו להגדרת הצרכים והמטרות המדויקים שלכם ושל העובדים שלכם, ולאחר מכן מטמיעים את המערכת במחשבי הארגון. צוות המטמיעים של RYDE הוא מקצועי ומנוסה, ברפרטואר שלו ניתן למצוא עשרות רבות של הטמעות בחברות וארגונים שונים, אי לכך הוא יספק את השירות האיכותי והיעיל ביותר.  

האם יש לכם אזורי איסוף קבועים? 

כן בהחלט. תוכלו להזמין הסעות בשאטלים שיאספו אתכם מכל אחת מהתחנות הבאות: 

תחנת רכבת סבידור מרכז – תחנת הרציפים

תחנת רכבת השלום – התחנה שפונה לכיוון מזרח

חניון מבצע קדש

הזמנתי נסיעה למספר עובדים לפגישה, אך כמה מהם הודיעו כי לא יוכלו להגיע, האם אפשר לשנות את פרטי הנסיעה?

אל דאגה, ניתן לשנות את הרכב הנוסעים בכל עת – כך שגם אם נוצרים בלת"מים, או שעובדים שמיועדים לנסיעה יוצאים לחופשה או לוקחים יום מחלה, ניתן לאתר במערכת שלנו עובדים עם מאפיינים דומים  ולצרף אותם לנסיעה במקום אלו שנבצר מהם להגיע (למשל אם מדובר בנסיעה לכנס של מתכנתים, אפשר לאתר במערכת מתכנת ממחלקה אחרת שיצטרף).

מדריך הדרכה קצר לניהול מערך הסעות עובדים דרך האפליקציה החכמה שלנו

אהבתם את הכתבה? נשמח שתשתפו LinkdIn