איך תחבורה חכמה ושיתופית מסייעת להתמודד עם משבר האקלים?

המודעות להתחממות הגלובלית והשלכותיה לטווח הרחוק על החיים בכדור הארץ, הסבו את תשומת הלב של מדינות העולם לאחד המקורות הגדולים לבעיה – גידול בלתי פוסק בכמות המכוניות בדרכים וכמויות גזי החממה האסטרונומית שהם פולטים לאטמוספירה בכל ק"מ שהם נוסעים.

מגמה זו יוצרת עומסים כבדים בכבישים פנים עירוניים, במעברים בין ערים, באזורי התעשייה ובחניוני המרכזים המסחריים ומקומות העבודה, פוגעת באיכות החיים של תושבי הערים ובאוויר שהם נושמים. כתגובה לכך, נולדו בשנים האחרונות פתרונות תחבורה חכמה שיתופית בערים הגדולות, שמטרתן להפחית את פליטת הפחמן בענף התחבורה.

תחבורה שיתופית כאמצעי למניעה

ענף התחבורה אחראי להפקת שליש מכמות גזי החממה הכללית הנפלטת לאטמוספירה בארצות הברית, ואילו בישראל הוא המקור לרבע מכמות הפליטות התעשייתית המקומית. כאשר המוקדים המזהמים ביותר הם הרכבים הפרטיים והמשאיות – שלהן חשיבות מכרעת לכלכלת המדינה.

הגידול המואץ בכמות כלי הרכב בכבישים בכל שנה, לצד המחסור בתשתיות מתאימות, יוצרים עומסים כבדים בתנועה שלא רק מאטים את קצב החיים של התושבים אלא מסכנים את האוויר שהם נושמים.

מלבד הפחמן, אשר אחראי להתחממות הגלובלית, אגזוזי המכוניות פולטים רעלים מזהמים נוספים. רעלים אלו מתפזרים באוויר ופוגעים בבריאות הציבור בצורה ניכרת, דו"ח המשרד להגנת הסביבה מ-2019 חשף כי זיהום אוויר הנובע מתחבורה גורם לכ-1,000 מקרי מוות בשנה. ענף התחבורה המקומי ער למצוקה הזו ומקדם שיטות להתמודדות עמה: הרחבת נתיבי נסיעה, סלילת דרכים חדשות, מטרו, רכבות קלות.

אך ישנו כלי נוסף בארגז הכלים של הענף – מודל התחבורה השיתופית, שניתן לראות כיצד בשנים האחרונות הוא צובר תאוצה ברחבי הארץ מסייע להתמודד עם משבר האקלים באופן ישיר. מודל זה כולל את שירותי השכרת הרכבים הפרטיים, פלטפורמות להשכרת אופניים וקורקינטים, שירותי הסעות הפועלים כמעין מוניות שירות, וכמובן, שירותי הסעות עובדים כמו RYDE.

יתרונות תחבורה שיתופית

RYDE מתמחה בהטמעת מערכת אופטימיזציה לניהול הסעות עובדים בחברות וארגונים. ברפרטואר המרשים שלה ניתן למצוא מעל 200 חברות מפתח בתעשייה הישראלית. היא משנעת מדי יום כ-80,000 נוסעים ומסייעת להפחית את פליטת הפחמן בכ-5,500 טון בשנה, מהסיבות הבאות:

  1. מסלולי נסיעה דינמיים – המערכת החכמה והחדשנית שלנו מאפשרת לכם לתכנן מסלולי נסיעה מאלפי נקודות שונת במפה, בהתאם לצרכי הארגון. כך תוכלו לתחום את אזורי הנסיעה הקבועים בגדר גיאוגרפית ובתוכה לבחור בין מסלולים שמתעדכנים בכל יום מחדש בהתאם לתרחישים אפשריים בדרך כגון: תאונה, חסימת נתיב כתוצאה ממרדף משטרתי, עבודות כביש וכן הלאה. כך תהיו פחות זמן על הכביש, תגיעו במהרה ופחות פחמן ייפלט לאוויר בכל נסיעה.
  2. מספר נוסעים פר נסיעה – עם RYDE תוכלו לפקח על כמות הנוסעים בכל רכב שמוציאים לבית העובד, תוכלו לאכלס את הרכבים עד לרמה של 70% ולעקוב אחר מסלול הנסיעה בזמן אמת. במקום שכל אדם ינהג ברכב נפרד, יוכלו מספר אנשים לחלוק רכב אחד בנסיעה משותפת וכך להפחית את כמות גזי החממה הממלאים את האוויר.
  3. בקרה על כמות כלי הרכב שיוצאים לדרך – כאשר אתם מטמיעים בארגון שלכם מערכת אופטימיזציה להסעות עובדים, ביכולתכם לפקח על כמות העובדים שאתם מייעדים להסעות – בצורה מדויקת. ופשוטה. כך תוכלו לשבץ עובדים עם מכנה משותף – תפקיד, מחלקה, אזור מגורים, לשנות את הרכב הנוסעים במידה ועולים אילוצים כמו חופשה או מחלה, ולשלוח תזכורות לעובדים בנוגע לנסיעה הקרובה. באופן הזה תצמצמו בצורה ניכרת את כמות הרכבים הכוללת על הכבישים.
  4. יותר מקומות חניה זמינים – ברגע שמשתמשים במערכת ניהול היסעים, ניתן לקבוע את שעות יציאת הרכבים לאיסוף העובדים מביתם, וכך למעשה להקטין את כמות הרכבים בחניונים בשעות מסוימות במהלך היום, ויותר מכך – את תורי ההמתנה לחניה פנויה, שבמהלכם שיירות של רכבים עומדים במקומם, לעיתים לפרקי זמן ארוכים ושורפים המון דלק וכך גזי החממה ממשיכים לעלות לפני השטח.

RYDE מובילה את המהפכה הירוקה בתחבורה כבר מעל עשור. בעזרת תכנון חכם של הדרך, כמות הרכבים ונוסעים בכל רכב שיוצאים לדרך בכל יום, מעל 200 חברות וארגוני מפתח במשק הישראלי פועלים לצמצום פליטת הפחמן, וכך משפיעים בצורה מרחיקת לכת על השלכות ההתחממות הגלובלית.

רוצים לשדרג את מערך ההיסעים של הארגון? צרו איתנו קשר ונציג מטעמנו ישוב אליכם בהקדם האפשרי, עם תוכנית פעולה מותאמת אישית!

אהבתם את הכתבה? נשמח שתשתפו LinkdIn