הסעות: המדריך המלא והמקיף לשנת 2022

בשנים האחרונות, על רקע משבר האקלים שהולך ומחריף, לצד הצפיפות הגועשת בכבישים כתוצאה מהגידול המהיר בכמות המכוניות הממוצעת למשפחה, ניתן לראות כיצד חברות רבות במשק הישראלי, קטנות כגדולות, פונות לשירותי הסעות עובדים כדי להקל על כוח האדם שלהן בהגעה וחזרה ממקום העבודה.  מדובר במגמה שהחלה בחברות ההייטק אך עד מהרה התפשטה למחוזות שונים במשק, ואט אט היא ממצבת את עצמה כסטנדרט. 

הביקוש לשירותי הסעות עובדים הולך וגובר

חברות וארגונים רבים מאמצים פתרונות תחבורה חכמה ושיתופית כאמצעי לשימור כוח האדם הקיים וכן כדרך להיתפס בעיני מועמדים פוטנציאליים לעבודה כמקום אידיאלי שמשקיע בעובדים שלו, מספק להם תנאים מעולים והופך את הצורך הכה טריוויאלי לנוח ופשוט. 

כתוצאה מכך ענף ההסעות חווה תקופה של פריחה – קמות עוד ועוד חברות, שירותים, ויוזמות הפועלות בפריסה ארצית: במרכז, בדרום ובצפון הארץ במטרה לגשר על פערי הזמן והמרחק בכבישים. אנחנו ב-RYDE לוקחים חלק פעיל בקידום ענף כבר יותר מעשור שכן אנו מספקים פתרון תחבורה חכמה המאפשר לשנע עד 80,000 נוסעים ביום באמצעות שאטלים חכמים שמזמינים דרך חברות ההיסעים השונות וכן בניצול נכון של צי הרכב הקיים בחברה או הארגון.

באילו מקרים ארגונים שוכרים את שירותיה של חברת הסעות?

  1. הסעות מנהלים ובכירים בארגון – האנשים שיושבים בצמרת הארגון יכולים להיעזר בהסעות מיוחדות בשגרה היומית שכן הם מרבים לצאת לפגישות עסקים עם נותני שירות, לקוחות קבועים או לקוחות פוטנציאליים. פעמים רבות קורה שהפגישות מתקיימות בהפרשי זמן קטנים אחת מהשניה, כמעט ברצף אך כאשר הם מגיעים בהסעה מיוחדת, המנהלים והבכירים בארגון יכולים לקצר את זמני ההגעה, ולנצל את הנסיעה כדי לנוח או להתכונן טוב יותר לפגישה הבאה ולהבטיח את הצלחתה.
  2. הסעות לימי כיף לעובדים – אחת לכמה זמן החברה או הארגון מקיימים ימי כיף ואירועים מיוחדים לעובדים, לאחר שעות העבודה ולפעמים במהלכו,  לשם כך הם שוכרים מקום או מתחם בהתאם לסוג הפעילות המתוכננת. באמצעות הקצאת הסעות למקום האירוע, ניתן לוודא שכל העובדים מגיעים יחד, בצורה מסודרת, בטוחה ונוחה ויכולים להתרכז אך ורק בהנאה.
  3. הסעות לעובדים שגרים רחוק – הזדמנויות שונות לקידום מעלה בסולם הדרגות או לחילופין, העשרת הניסיון המקצועי – צצות לאורך הקריירה ומובילות עובדים רבים לחברות וארגונים הממוקמים רחוק ממקום מגוריהם. באמצעות הקצאת נסיעות קבועות למקום העבודה, הארגון מאפשר לאותם עובדים להגיע לעבודה בזמן, ללא בעיות ומגביר אצלם את תחושת השייכות והנאמנות. 

התנהלות יעילה מול חברת ההסעות

כאשר עובדים מול חברת הסעות חיצונית עולות כמה שאלות הן בנוגע למצב הנוסעים, קרי כמה הגיעו לנקודת האיסוף של השאטל, האם זוהי כמות מספקת. והן בנוגע לטיב הנסיעה – האם ההסעה עוברת בדרכים שאכן מקצרות את השהות על הכבישים, כיצד העובדים מרגישים בסוף כל נסיעה, האם הם מעדיפים להגיע בהסעה מאורגנת, ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית.

כדי לספק מענה ראוי לשאלות הללו, חברות, עסקים וארגונים רבים אימצו לחיקן פתרונות תחבורה חכמה והחלו לנהל ביעילות מיטבית את מערך ההיסעים, שכיום, יותר מתמיד, כלל משאבים המופנים לצורך סיפוק הסעות לעובדים, לעיתים על בסיס יומי.  עם מערכת האופטימיזציה החדשנית והידידותית שלנו, ניהול כל הפרמטרים הקשורים בנסיעה הופך פשוט, חכם ויעיל יותר.

מערכת האופטימיזציה שלנו מציעה שפע פתרונות להסעות חכמות 

  • תכנון מסלולי נסיעה דינמיים – בעזרת המערכת החדשנית שלנו ניתן לתחום את הדרכים העיקריות בהן הם נוסעים בשגרת יומן בגדר גיאוגרפית. לאחר מכן האלגוריתם בודק את האזורים הללו ובהתבסס על נתוני הדרך בזמן אמת, הוא מציע מגוון מסלולי נסיעה גמישים, מהירים ואיכותיים שניתן לבחור מתוכם את הדרך הבטוחה והפשוטה ביותר לעבודה. אותם מסלולים יכולים להשתנות בהתאם למצב הדרכים הנתונות, כך למשל אם באחד המסלולים ישנו נתיב שנחסם לתנועה באופן זמני עקב מרדף משטרתי או עבודות בכביש, האלגוריתם ימצא נתיב חלופי. 

 

  • ניהול כמות ההסעות והנוסעים ברכב – מנהלי מערך ההיסעים יכולים להזין במערכת את כמות הרכבים שהם רוצים להקצות להסעות, וכן את פרטי וכמות הנוסעים שהם מעוניינים לצוות לכל כלי רכב, כאשר הם יכולים למלא כל אחד עד לתפוסה של 70%. את הנוסעים ניתן לחלק בהתאם למכנה משותף מסוים כגון הגדרת תפקיד, וותק, אזור מגורים או כל צורך אחר של הארגון וכך לאפשר להם הגעה בטוחה ולכם שקט נפשי שכן אתם יודעים שכל בעלי התפקיד הנתון או הצוות המסוים ההוא מגיעים בבטחה אל מקום העבודה בשעה קבועה. 

 

  • הפקת דוחות וחשבוניות – מנהלי ההיסעים יכולים לבדוק היכן נמצאים כלי הרכב של הארגון בכל עת, לבדוק את מהירויותיהם, כמות הדלק במיכל, ונתונים נוספים המתורגמים בקלות וביעילות לדוחות מסודרים, ברורים ופשוטים לקריאה והבנה. את הדוחות הללו שולחים בלחיצת כפתור למנהלים או הנהלת חברת ההסעות. 

נכון להיום, כ-200 חברות וארגוני מפתח בתעשייה המקומית כבר החלו ליישם פתרונות תחבורה חכמה ושיתופית ובביצוע מהלך זה, הן שדרגו את שגרת העבודה של כוח האדם שלהן בעשרות מונים. 

שאלות ותשובות בנושא הסעות:

האם אימוץ מודל תחבורה חכמה תורם בהכרח לרווחת העובדים?

בהחלט. כאשר מיישמים בארגון מודל תחבורה חכמה ושיתופית – מקצים הסעות מאורגנות לעובדים שאוספות אותן מדי בוקר ואחר צהריים, מיטבים עם תנאי ההעסקה שלהם, מספקים להם משאב יקר – הגעה נוחה ונגישה למקום העבודה, ותורמים להם רבות בפן האישי-חברתי. 

ראשית, הנסיעה הופכת את העובדים פרודוקטיביים יותר. כאשר עובדים מגיעים לעבודה עם הסעה מאורגנת הם יכולים לנצל אותה להשלמת משימות שהצטברו מימים קודמים, להשיב למיילים, להכין דוחות, או לחילופין לנצל את הנסיעה לצורך מנוחה קלה: צפייה בסרטונים או האזנה למוזיקה שאוהבים כדי להטעין את עצמם באנרגיות חיוביות לקראת יום העבודה.

שנית, ההסעה חוסכת זמן התארגנות יקר בבוקר. הסעה מאורגנת שבאה לאסוף את העובדים מבתיהם בשעה קבועה, הם אינם צריכים עוד לתכנן בקפידה את הבוקר שלהם אלא שהם יכולים לקום בנחת, לאכול ארוחת בוקר נחמדה, להתארגן בקצב שלהם ולעלות לשאטל או לרכב מהצי של ארגון, שיקח אותם במסלול גמיש, חכם הישר למקום העבודה, כך שהם מגיעים במהירות, בקלות ובאווירה חיובית. 

ולבסוף, הנסיעה מהווה פלטפורמה ליצירת קשרים. המערכת מאפשרת לצוות עובדים לנסיעות בהתאם למכנה משותף מוגדר מראש. זה יכול להיות תפקיד, מחלקה, אזור מגורים, גיל, וותק. באופן הזה, עולים לכל אחת מההסעות שמקצים לאותו יום עובדים שיש להם מן המשותף, ועל כן יכולים לקיים שיח שלא רק יעביר להם את אותה נסיעה בכיף אלא יכול להיות התחלה של שיתוף פעולה מקצועי או ידידות מופלאה שתבוא לידי ביטוי מחוץ לשעות העבודה. 

האם הטמעת מערכת האופטימיזציה של RYDE תועיל לארגון שלי בפן הכלכלי?

כמובן. הטמעת מערכת אופטימיזציה חדשנית ואיכותית מסייעת לארגון בחיסכון של עד 30% בעלויות מערך ההיסעים. מנהל ההיסעים יכול לבדוק בכל רגע את כמות כלי הרכב הנתונה במערך, ובהתאם לצרכים המשתנים של העובדים, להחליט כמה רכבים להוציא להסעות. באופן הזה ניתן לצמצם בצורה ניכרת את עלויות הדלק, הטיפולים והביטוח לרכבי החברה. 

בנוסף ניתן להקטין משמעותית את הסכומים המנותבים לצורך בניית חניונים חדשים או הרחבת החניונים הקיימים במתחם, שכן פחות ופחות עובדים מגיעים לאזורי התעסוקה ברכבים פרטיים. במקרה של תעשיית ההייטק, מרבית המשרות בתחום הן היברידיות, כך שכמות הנסיעות השבועית מתמעטת אף היא.  

האם ניתן לנהל את הנסיעות בסמארטפון?

כן. המערכת שלנו זמינה לשימוש באפליקציה ייעודית כך שניתן לעקוב אחר מערך ההיסעים של הארגון בכל רגע, מכל מקום, ולבצע את מכלול הפעולות כגון בחירת כמות רכבים שיצאו להסעה הבאה, קביעת מועד הנסיעה, כמות הנוסעים ונתיב הנסיעה הנכון בשבילכם – בנגיעת מסך.

 

אהבתם את הכתבה? נשמח שתשתפו LinkdIn